"SoundZ 100" Gaming Headset, black
Item No.: 00186007
GTIN: 4047443417022
Downloads
Technical Specs
Design (Colour, Pattern, Motif, Series)
| Colour | Black |
| Line | uRage |
| Shade of colour | Black |
Connectivity (Connection)
| Connection | 3.5 mm Jack Plug |
Electrospecific Properties
| Compatible operating systems | Windows 11/10/8/7 |
| Frequency Range (Headphone) | 20 Hz - 20 kHz |
| Frequency Range (Microphone) | 50 Hz - 10 kHz |
| Impedance (Headphone) | 32 Ω |
| Impedance (Microphone) | 2200 Ω |
Physical Properties
| Additional Functions | Volume control |
| Design | Over-Ear |
| Directivity (Microphone) | Omnidirectional |
| Material | Plastic Material |
| Material Ear Pads | Mesh |
| Microphone Position | Flexible Boom Microphone |
| Model | Stereo Headset |
| Sensitivity (Headphone) | 108 dB +/- 3 dB |
| Sensitivity (Microphone) | -42 dB +/-3 dB |
Size & Weight
| Cable Length | 2.2 m |
| Speaker Diameter | 40 cm |
| Weight | 258 g |
Field of Application
| Recommended Use | PC |
More product information
- Dynamic jack headset - It's time for u to Rage
- Full stereo headset
- Volume control and microphone mute function integrated into the cable
- Adjustable headband and microphone arm
- Padded fabric earpads
- Single-sided cable guide
- Extra-long cable (2.2 m) with flexible fabric jacket for additional kink protection
- Brilliant basses and clear trebles
- Compatible with the PS4
- For connecting the headset to the notebook/PC with 2x 3.5 mm jack port
What's in the Box
- 1 "SoundZ 100" gaming headset
- 1 audio adapter
- 1 instruction manual
System Requirements
- Operating system: Windows 11/10/8.1/8/7/Vista