"1,000 Morph unleashed" Gaming Mouse
Item No.: 00186016
GTIN: 4047443421258
Downloads
| Item no. / Name | Operating system | Version [Size] | Download |
|---|---|---|---|
| 00186016 / uRage "1,000 Morph unleashed" Gaming Mouse | WIN 7/8/8.1/10 | - [12,70 MB] |
Declaration of Conformity
Technical Specs
Design (Colour, Pattern, Motif, Series)
| Colour | Black |
| Form factor | Right and left handed |
| Line | uRage |
| Shade of colour | Black |
Connectivity (Connection)
| Connection | USB-Typ-A-Plug |
| Connection | 2.4 GHz RF/Cables |
Electrospecific Properties
| Acceleration | 20 G |
| Battery life (depending on usage) | 10 h |
| Chip Set | Pixart PMW 3325 |
| Click Switches | Omron |
| Compatible operating systems | Windows 11/10/8/7 |
| DPI-levels | 4 |
| DPI-Range | 100 - 18000/200 - 5000/250 - 10000 |
| Lifespan switches | 20 Mio. Clicks |
| Lighting colors | 16,8 Mio. |
| Max. DPI | 10000 |
| Special features | Gaming Software |
| Tracking speed | 100 IPS |
Physical Properties
| Mouse Skates | PTFE (black) |
| Number of dpi buttons | 1 |
| Number of Mouse Buttons | 8 Buttons incl. Scroll Wheel |
| Polling Rate | 1.000 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Sensors | Optical |
Size & Weight
| Width x Height x Depth | 8.3 x 4.1 x 12.2 cm |
| Weight | 120 g |
Energy
| Battery Type | Lithium-Ionen |
| Charging Method | Charging Cable |
| Number of Batteries | 1 |
More product information
- Precision gaming mouse
- uRage Morph² technology: The side parts of the mouse can be adapted using magnetic connections
- Universality: ergonomic, symmetrical or left-handed mouse - with the four side components you can build the mouse you need
- Play'n'Charge: charge and play at the same time with the USB-C cable
- Weight management: with the included weights, adapt the weight of the mouse quickly and easily
- Nano USB dongle: simply store in the rear section of the mouse
- Adjustable dpi up to 10000 for precision mouse movements
- dpi button for rapid mouse speed adjustment
- Clear LED resolution display
- Full RGB illumination
- Flexible fabric jacket for additional kink protection
- For high performance: integrated 10000 dpi Avago gaming sensor
- High-quality, long-lasting Omron switches
- Ergonomic design for 24/7 sessions
- More grip thanks to anti-slip coating
- Polymer-coated gliding feet for smooth movements
- 8 fast-response keys (8 of which can be programmed "in-game")
- Incl. gaming software (macro programming, profile settings, lighting, etc.)
- Cable: 1.70 m
- 1000 HZ USB polling rate
- Plug and play
What's in the Box
- 1 "1,000 Morph unleashed" gaming mouse
- 4 exchangeable side pieces
- 2 additional weights
- 1 nano-USB dongle
- 1 USB-C charging cable
- 1 instruction manual